Dodaj do ulubionych   |   Strona główna  
 


 

|    NOCLEGI    |    WYCIĄGI    |    INFORMATOR   |    GALERIA    |    KONTAKT    |


 
 

     Atrakcje Turystyczne

 
 

 

 
 







W urokliwej dolinie Popradu, w paśmie Beskidu Sądeckiego leży uzdrowisko ze słynnym źródłem wody GeoMineralnej. Z tego właśnie głębinowego źródła wydobywana jest naturalna woda GeoMineralna Piwniczanka o wysokiej zawartości oraz idealnych proporcjach magnezu i wapnia. Dzięki doskonałemu układowi geologicznych warstw przez miliony lat najczystyszą woda nasycała się dobroczynnymi minerałami, aż stała się wodą GeoMineralną o właściwościach, które rozsławiły ją na Polskę i poza jej granicami. W Polsce występuje kilka źródeł głębinowych, z których wydobywana jest woda GeoMineralna. Jedno z nich znajduje się w miejscowości Piwniczna-Zdrój położonej w urokliwej dolinie Popradu w paśmie Beskidu Sądeckiego. "Piwniczanka" zawiera wszystkie istotne mikroelementy (magnez, wapń, wodorowęglowodany, sód i chlorki) w doskonałych wprost dla naszego organizmu proporcjach (dokładnie dwa razy większa ilość wapnia niż magnezu). Jej picie nie tylko działa zbawiennie na nasz organizm, lecz również przynosi prawdziwe orzeźwienie.

Historia powstania Zakładu Butelkowania, jak również aktualna jego działalność jest niezwykle ciekawa i zdecydowanie odmienna od innych rozlewni wód w Polsce. Początki działalności to rok 1968, kiedy na nowosądecczyźnie realizowano tzw. "eksperyment nowosądecki", chodziło o wykorzystanie bogactw naturalnych tej ziemi - wód mineralnych, ekologicznego rolnictwa, walorów turystycznych i uzdrowiskowych - do podniesienia poziomu życia mieszkańców. Tak powstała rozlewnia naturalnej wody mineralnej "Piwniczanka". Pierwsze butelki "Piwniczanki" zeszły z linii rozlewniczej w czerwcu 1968 roku. W 1990 roku została utworzona Spółdzielnia Pracy "Piwniczanka", a dotychczasowi pracownicy stali się członkami Spółdzielni. Dzięki temu członkowie spółdzielni byli właścicielami majątku gruntów, hal produkcyjnych, odwiertów, maszyn i urządzeń. Będąc właścicielami dbali o jakość produktów, szybki rozwój firmy, tak jak każdy prawdziwy gospodarz dba o swój majątek i wszystko co z nim jest związane. Pomimo zmian organizacyjnych w spółdzielni na przestrzeni lat profil jej działalności byt zawsze ten sam - produkcja naturalnej wody mineralnej!. W okresie ostatnich 38 lat istnienia "Piwniczanka" stała się jednym z największych tego typu zakładów w Polsce rozlewających GeoMineralną - naturalną wodę mineralną



                                                 Spływ
łodziami Doliną Popradu









Spływ łodziami rzeką Poprad jest jedną z największych atrakcji regionu. Bezpieczne łodzie, produkowane przez Centrum mają bardzo małe zanurzenie, co pozwala na spływanie przy niskich stanach rzeki. Tą niezatapialną łódź prowadzi przez bystrza rzeki dwóch flisaków, sterując nią za pomocą drewnianych żerdzi. Spływ rozpoczyna się na przystani w Piwnicznej przy ul. Gąsiorowskiego (poniżej mostu wiszącego), do którego można dojechać kierując się w kierunku przejścia granicznego. Po około 10 km spływania łodzie dobijają do przystani w Rytrze, zlokalizowanej koło pola kempingowego nieopodal ruin zamku. Organizatorzy przygotowali również krótszą wersję spływu, który na życzenie klientów może się kończyć w połowie trasy w miejscowości Młodów. W trakcie tej przejażdżki można podziwiać przepiękne beskidzkie krajobrazy, a na łodzi rozkołysanej bystrzami rzeki doznać przeżyć, jakich przed laty mogli zaznać tylko flisacy spływający tędy drewno czy jeszcze wcześniej kupcy przewożący na tratwach swoje towary z Węgier. Poprad to górska rzeka, mająca swe źródła w Tatrach Słowackich na wysokości niemal 2000 m n.p.m., co jest krajowym ewenementem. Kolejną ciekawostką jest jej niecodzienny przebieg. Jest to jedyna rzeka w Polsce, której źródła znajdują się na południowych stokach Karpat, a mimo tego jest w zlewisku morza Bałtyckiego, położonego na północy. Przedzierający się przez górotwór Karpat Poprad tworzy malowniczy przełom rzeczny z licznymi meandrami. Na znacznej długości jest rzeką graniczną, oddzielającą terytoria Polski i Słowacji. W części tego przełomu, pomiędzy znanymi ośrodkami turystycznymi Piwniczną i Rytrem oraz Leluchowem i Muszyną, przygotowano atrakcję turystyczną w postaci spływu rzeką. Podczas "Spływu łodziami Doliną Popradu" gwarantujemy wspaniałe widoki i niezapomniane wrażenia na łodzi spełniającej najnowsze normy bezpieczeństwa, pośród przyrody obfitującej w wyjątkowe okazy flory i fauny charakterystyczne dla terenów Beskidu Sądeckiego.
 

Informacje o trasie spływu:

Długość trasy spływu od miejscowości Piwniczna do miejscowości
Rytro -10 km.

Czas przepływu 1,5-2,5 godziny, w zależności od stanu wody na rzece.

Przewidywany
czas trwania sezonu - od kwietnia do października, może
on ulec zmianie ze względu na warunki atmosferyczne (czas zalegania pokrywy śnieżnej - temperatura, intensywność opadów - wysokość stanu wody na rzece).

Łodzie wykonane są z kompozytów poliestrowo-szklanych, zbrojonych włóknem szklanym, niezatapialne, o wymiarach: szerokość: 2,40 m, długość: 6,60 m, wys. burty: 0,45 m, ilość przewożonych osób to: 12-stu pasażerów plus dwóch przewoźników.

 



                                              
Rafting i spływy kajakowe. Psie zaprzęgi











Zapraszamy serdecznie wszystkich odwiedzających Beskid Sądecki i uzdrowisko Krynica Zdrój. Zarówno Klientom indywidualnym, jak i grupom zorganizowanym szczególnie polecamy rafting lub spływ kajakowy malowniczą rzeką Poprad. Udostępniamy kajaki, canoe oraz pontony wraz z pełnym profesjonalnym wyposażeniem, a cały sprzęt dowozimy w miejsce rozpoczęcia każdego spływu oraz odbieramy po jego zakończeniu. Na życzenie klienta zapewniamy także transport uczestników spływu. Przy organizacji takiej wyprawy można dodatkowo skorzystać z opieki instruktora - ratownika oraz innych dodatkowych atrakcji. Naszym Klientom pozostaje wówczas jedynie korzystanie z korzyści aktywnego wypoczynku i czerpanie niezapomnianych wrażeń z otaczającej ich przyrody oraz górskiego piękna naszej krainy.


Od października do marca zapraszamy Państwa na niesamowite spotkanie z psim zaprzęgiem. Klientom indywidualnym proponujemy traperską wyprawę na dystansie do kilkunastu kilometrów. Dla grup zorganizowanych oferujemy krótką przejażdżkę dla każdego uczestnika, połączoną z możliwością zapoznania się ze specyfiką funkcjonowania psiego zaprzęgu, psychologią stada, unikalnym sprzętem, oraz psami ras północnych. Poza tym istnieje możliwość samodzielnego prowadzenia zaprzęgu pod okiem instruktora.  Niezapomniane wrażenia gwarantowane...



                                                 Kościół Parafialny

Pierwszą wiadomość o kościele w Piwnicznej znajdujemy w dokumentach z roku 1375: Elżbieta, królowa Węgier i Polski wyznacza pewne dochody kościołowi w Piwnicznej z żup bocheńskich i wielickich (Kod. Dypl. Małop., t.III, str. 287-288 - opr. Piekosińskiego). Kronika Parafialna, pisana od roku 1845, rozpoczyna się historycznym wprowadzeniem. Ze względu na pożar 13 stycznia 1764 r., uległy zniszczeniu wszystkie księgi metrykalne oraz dokumenty w parafialnym archiwum.



                                                 Wierchomla

Długa połemkowska wieś z cerkwią z 1821 r. położonaw malowniczej dolinie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, kilkanaście kilometrów od Piwnicznej Zdroju. W pobliżu znajdują się dwa rezerwaty leśne: utworzona w 1983 Wierchomla ze starodrzewem bukowo-jodłowym, oraz utworzony w 1985 Lembarczek z naturalnymi drzewostanami bukowymi. Ze względu na szczególne warunki klimatyczne i ukształtowanie terenu w Wierchomli powstała stacja narciarska, zlokalizowana na stokach północno- zachodnich. Śnieg utrzymuje się tu przez ponad 100 dni w roku. Stacja Narciarska Wierchomla dysponuje najdłuższą w Polsce czteroosobową koleją linową krzesełkową, czterema wyciągami orczykowymi, łączną długością tras zjazdowych- ponad 4000 metrów, systemem sztucznego śnieżenia na wszystkich nartostradach, oświetlonymi i nagłośnionymi stokami, ratrakami i armatkami śnieżnymi. W Wierchomli znajduje się 10 różnych źródeł wód mineralnych. Warte zobaczenia zabytki Wierchomli to drewniane domy, stodoły i spichlerzyki (XIX w.). Miejscowość stanowi punkt wyjściowy wędrówek w Pasmo Jaworzyny. Wierchomla dzieli się na dwie wsie: Wierchomlę Wielką i Wierchomlę Małą.



Rynek
- otoczony starymi budynkami. Na rynku zabytkowa studnia. W archi
wum dokumenty przywilejów królewskich Zygmunta III, Jana III Sobieskiego, Augusta II Saskiego i cesarza Franciszka Józefa.
Po środku rynku, w cieniu kasztanowców, stoi zabytkowa studnia z XVII wieku.


Wody mineralne w Piwnicznej Zdrój - Na obszarze całej gminy Piwniczna wody mineralne występują we wszystkich miejscowościach znajdujących się po prawej stronie rzeki Poprad (Głębokie, Kokuszka, Zawodzie w Piwnicznej, Łomnica, Wierchomla, Zubrzyk).


„Julian”


zawiera 1,6 g/dm3 składników stałych. Wśród anionów dominuje jon wodorowęglanowy HCO3 – 98,8% mval. Wśród kationów dominują jon wapniowy Ca2+ – 58,6% mval i magnezowy Mg2+ – 23,7% mval. Ponadto woda zawiera 200 mg/dm3 dwutlenku węgla CO2
 


Sklasyfikowana została jako woda  wysokozmineralizowaną o charakterze wodoro -węglanowo-wapniowo-magnezowym. Ma zastosowanie przy schorzeniach typu: choroba wrzodowa, przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego, zaparcia, skaza moczanowa, cukrzyca, kamica nerkowa.
 





„Łomniczanka”

 


zawiera 1,9 g/dm3 składników stałych. Wśród anionów dominuje jon wodorowęglanowy HCO3 – 98,7 % mval. Wśród kationów dominują jon wapniowy Ca2+ – 73,7% mval i magnezowy Mg2+ – 18,3% mval. Ponadto woda zawiera 271 mg/dm3 dwutlenku węgla CO2
 


Stosowana w
przewlekłych stanach zapalnych przewodu pokarmowego oraz zaparciach. Woda kwasowęglowa wysokozmineralizowaną o charakterze wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowym





„Stefan”


zawiera 2,4 g/dm3 składników stałych. Wśród anionów dominuje jon wodorowęglanowy HCO3 – 99,3 % mval. Wśród kationów dominują jon wapniowy Ca2+ – 56,4% mval i magnezowy Mg2+ – 25,0% mval. Ponadto woda zawiera 241 mg/dm3 dwutlenku węgla CO2
 


Idealna w leczeniu  przewlekłych stanów zapalnych przewodu pokarmowego, oraz przy zaparciach.

Woda sklasyfikowana jako wysokozmineralizowaną
o charakterze wodorowęglanowo-wapniowo - magnezowym

 




„Wierchomlanka”


zawiera 1,9 g/dm3 składników stałych. Sklasyfikowano ją jako 0,19% wysokozmineralizowaną wodę żelazisto-kwasowęglową o charakterze wodoro-węglanowo-wapniowo-magnezowym.
 


Woda stosowana
w leczeniu choroby wrzodowej, przewlekłych zapaleniach pęcherzyka żółciowego, zaparciach, skazie moczanowej, cukrzycy, kamicy nerkowej, anemii, a także przy stanach rekonwalescencji.
 




„Zdrój”


zawiera 0,5 g/dm3 składników stałych. Sklasyfikowano ją jako  0,05% wodę wysokozmineralizowaną o charakterze wodorowęglanowo-siarczanowo-wapniowo-magnezowym
 


Stosuje się ją przy
przewlekłych stanach zapalnych dróg oddechowych, przewodu pokarmowego, zaburzeniach przemiany materii, oraz zatruciach metalami.
 


 
 


                                                                                                                      

 

 
 

MORENA - PORTALE INTERNETOWE 2007    |  projekt: 3D-MEDIA